Wakacje Polaków tylko nad Bałtykiem

Takich wakacji jeszcze nie było. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis OLX, 60 procent ankietowanych zamierza  w tym sezonie zrezygnować z wyjazdu na letni wypoczynek. Ponad połowa z nich zmianę planów wakacyjnych uzasadnia obawami o własne zdrowie w związku z epidemią koronawirusa.

Jeszcze rok temu blisko 50 procent Polaków wybierało się na  letni urlop, z czego większość spędzała swój czas wolny w kraju, głównie w kurortach nadmorskich.* Dziś, z uwagi na zagrożenie epidemiczne sytuacja wygląda diametralnie inaczej.

Serwis OLX przeprowadził badania wśród swoich użytkowników. Wynika z nich, że prawie 60 proc. badanych zamierza zrezygnować z wakacji lub przesunąć je na okres po pandemii. Decyzje te motywują obawami o własne zdrowie. 

Ci, którzy na urlop pojadą, spędzą go w kraju (67 proc). Wśród tych, którzy na wyjazd jednak się zdecydują, największą popularnością cieszy się kierunek północny. Jak wynika z sondażu serwisu OLX, aż 56 proc. ankietowanych pragnie wypocząć w domku wakacyjnym czy pensjonacie. Takie miejsca zdecydowanie sprzyjają przestrzeganiu bezpiecznego dystansu społecznego. 20 proc. respondentów będzie podróżować po kraju śpiąc w hotelach. Z kolei fani aktywności fizycznej, a w szczególności sportów wodnych chętniej wyjadą na camping wybierając pole namiotowe czy kamper. Z takiej formy noclegu skorzysta ponad 13 proc. odpowiadających. 

Rząd systematycznie wprowadza kolejne etapy „odmrażania” gospodarki. O ile kwestia podróży zagranicznych jest na ten moment mocno utrudniona, o tyle na rodzimym podwórku branża turystyczna powoli powstaje niczym feniks z popiołów, aby uzbrojona w środki dezynfekujące sprostać coraz bardziej wymagającym warunkom.

- Jak wynika z naszych badań, sterylne warunki są jednym z kluczowych czynników, decydujących o wyborze miejsca pobytu. Wskazuje na nie niemal 40 procent respondentów - mówi Marta Wojciechowska z serwisu OLX. - Wiele osób przy wyborze zakwaterowania kieruje się też wygodą i dobrem swoich najbliższych. Jako warunki decydujące o wyborze danego miejsca pobytu wskazują miejsce przyjazne dzieciom, dostęp do sieci bezprzewodowej, a także możliwość bezpiecznego zaparkowania samochodu.

Pozostaje kwestia ceny. Na portalu ogłoszeniowym, nocleg w słonecznym Rewalu znajdziemy już od 50zł od osoby. Za weekend, nieopodal promenady w Ustce zapłacimy około 120zł.  Natomiast tydzień z własną linią brzegową na Półwyspie Helskim i niezapomniane zachody słońca z setką „latawców” na horyzoncie już od 450 zł.  - Zainteresowanych sprzętem odsyłamy do kategorii Sporty wodne w OLX. Trzymana pod kocem deska windsurfingowa od sąsiada już od 250 zł - dodaje przedstawicielka OLX.

Co czwarty badany deklaruje przełożenie dłuższego urlopu na czas po pandemii. A więc zamiast wakacji może przyda się przepis na udany weekendowy wypad?

Kto marzy o morzu, a myśli o mieście ten zdecydowanie powinien udać się do Trójmiasta. Ceny za gofra ciut wyższe, niż w pozostałych miejscowościach nadmorskich, ale i baza noclegowa bogatsza.

W serwisie OLX można znaleźć ponad 39 tysięcy ogłoszeń noclegowych w Polsce, a nad samym morzem czeka ich blisko 15 tysięcy.


* Dane na podstawie ankiety przeprowadzonej na użytkownikach serwisu OLX, czerwiec 2019 r.
**   Badanie przeprowadzono na grupie 1925 użytkownikach serwisu OLX w pierwszym tygodniu czerwca 2020 roku.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.