UŻYWANE NA PREZENT - OBCIACH, CZY NOWY TREND?

Aż 30 proc. Polaków szuka upominków na OLXie

Zachęty do odpowiedzialnej konsumpcji i myślenia o środowisku wybrzmiewają coraz głośniej, a zero waste i less waste można śmiało uznać za trend roku 2018.  Przy pomocy firmy Danae serwis OLX postanowił sprawdzić, czy ta sama moda obowiązuje, kiedy idzie o świąteczne upominki. 

W drugim tygodniu grudnia, a więc w czasie, gdy szał świątecznych zakupów ogarnia cały kraj, zapytaliśmy Polaków*, czy podarowali by komuś rzecz z drugiej ręki. Aż 35 proc. odpowiedziało twierdząco. Okazuje się, że im młodsi respondenci, tym mniejszy obciach w re-giftingu. 

 

wiek

18-24

25-34

35-44

45+

Tak, używany prezent
jest ok!

 

43 proc.

 

44 proc.

 

35 proc.

 

30 proc.

 

Prezentów pod choinkę w serwisie OLX szuka aż 30 proc. Polaków. Zapytani o to, co najlepiej nadaje się na taki podarunek najczęściej wskazują na książki (42 proc.), dzieła sztuki oraz biżuterię (po 34 proc.) i płyty winylowe (30 proc.). Co zaskakujące, w pierwszej piątce znalazł się również samochód (32 proc.).

Za najmniej taktowne uważamy obdarowanie kogoś używanym ubraniem, perfumami, sprzętem audio i… hulajnogą. Listę zamykają artykuły gamingowe (pady, kierownice, joysticki), na które wskazało zaledwie 10 proc. badanych. To może dziwić, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak chętnie wskazywano przyznawano, że używany sprzęt elektroniczny to dobry pomysł na prezent.

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku

Używane przedmioty na prezenty dla dzieci:

Książki dla dzieci

28 proc.

Zabawki 

27 proc.

Planszówki

25 proc.

Klocki

25 proc.

 

Używane sprzęty elektroniczne dobre na prezent to:

Gry na konsolę

28 proc.

Telefon komórkowy

28 proc.

Komputer

22 proc.

Konsola do gier

20 proc.

 

Używane rzeczy związane z hobby dobre na prezent to:

Książki 

42 proc.

Dzieła sztuki

34 proc.

Płyty winylowe

30 proc.

Sprzęt fotograficzny

25 proc.

Rower

25 proc.

Gry planszowe

25 proc.

Sprzęt audio

19 proc.

Hulajnoga

19 proc.

 

Zapytaliśmy* również o to, czy o to, czy zdarzyło im się otrzymać nietrafiony prezent. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Danae na zlecenie serwisu OLX, przykra niespodzianka pod choinką spotkała ponad 60 proc. z nas. Co więcej, we wszystkich przypadkach Gwiazdor pomylił zamówienie więcej niż raz.

Najbardziej nietrafionymi podarunkami okazują się ubrania, kosmetyki, skarpety i elektronika. Co ciekawe, rozczarowanie prezentami jest różne w zależności od płci. Panów częściej rozczarowuje znaleziona pod choinką elektronika, panie - kosmetyki i biżuteria.

 Jakie przedmioty pod choinką najczęściej okazywały się nietrafione?

Nietrafiony prezent

Kobiety

Mężczyźni 

Ubrania

27 proc. 28 proc.

Kosmetyki

19 proc. 8 proc.

Skarpety

4 proc. 16 proc.

Elektronika

5 proc. 11 proc.

Na szczęście aż 50 proc. uważa, ze odsprzedaż nietrafionego prezentu nie jest złym pomysłem i chętnie wystawia go na OLXie. 

*Badanie techniką CAWI zrealizowane zostało przez firmę Danae sp. z o.o. na zlecenie OLX na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków (N=1022) w dniach 6-10 grudnia 2019 roku 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.