Skarpetki czy żelazko?

Najbardziej nietrafione prezenty, co z nimi robimy i czego naprawdę sobie życzymy - raport OLX

Serwis OLX na podstawie 6500 ankiet opracował ranking najbardziej trafionych i nietrafionych prezentów. Ankietowani zdradzili również, co robią z podarowanymi piżamami i za co tak naprawdę lubią święta.

Na czele listy wymarzonych prezentów uplasowały się kolejno: gadżety elektroniczne, pieniądze i rzeczy związane z hobby. O czym marzą panie? Idealny prezent na gwiazdkę to według 23% kobiet biorących udział w ankiecie po prostu pieniądze. Kolejnym pomysłem są perfumy oczekiwane przez 21% respondentek. 15% kobiet chciałoby dostać pod choinkę zestaw kosmetyków, kartę podarunkową oraz książkę. Nieco inaczej wyglądają preferencje mężczyzn – najcenniejszym prezentem będzie sprzęt elektorniczny (31%). Panowie chętnie znajdą pod choinką pieniądze (23%) oraz rzeczy związane ze swoim hobby (18%). Co ciekawe aż 12% mężczyzn chciałaby zostać obdarowanym sprzętem AGD a 8% marzy o wycieczce bądź bilecie lotniczym. 

Tab. 1. Najlepsze prezenty wg ogółu ankietowanych.

 

 

1

Sprzęt elektroniczny

24,53%

2

Pieniądze

23,21%

3

Rzeczy związane z hobby

15,32%

4

Perfumy

13,17%

5

Sprzęt AGD

13,02%

6

Wycieczka/Bilet lotniczy

10,69%

7

Bon prezentowy

10,55%

8

Książkę

9,09%

9

Odzież

8,91%

10

Zestaw Kosmetyków

8,00%

Czego nie chcemy dostać pod choinkę?

 

Jak przyznaje 60 proc. ankietowanych Mikołaj nie zawsze trafia w nasze gusta. Wśród najbardziej nietrafionych prezentów królują oczywiście skarpetki oraz kapcie. Praktyczne prezenty pod choinkę, czyli żelazko lub garnki również są w czołówce anty-rankingu. Choć jeśli przyjrzymy się odpowiedziom w grupie wiekowej powyżej 30 lat - wyposażenie gospodarstwa domowego nie jest już takim złym pomysłem. Ryzykownym prezentem są też obrazy i dzieła sztuki oraz podręczniki i poradniki.

 

Tab. 1. Najbardziej nietrafione prezenty wg. ankietowanych.

 

1

Skarpetki

30,47%

2

Kapcie

29,64%

3

Żelazko

27,26%

4

Garnki

26,86%

5

Obraz/Sztuka

24,69%

6

Piżama

23,11%

7

Poradnik/Podręcznik

21,73%

8

Zabawki

20,67%

9

Rękawiczki

18,84%

10

Sweter

18,81%

 

 

Ankietowani zapytani o własne przykłady takich nietrafionych podarunków wskazywali często za małą odzież - od bielizny, po koszulki z dziwnymi napisami, kalesony, rajstopy, dresy czy też kamizelki. Na tej liście znalazły się też: prenumerata czasopisma, płyta nielubianego zespołu  i ozdobne figurki. Nietrafione prezenty najczęściej otrzymujemy od rodziców (20,02%), znajomych (19,66%) oraz wujków i cioci (13,06%).

 

 

Co robimy z niechcianymi prezentami?

 

Zdecydowana większość respondentów nietrafiony prezent schowała głęboko w szafie – aż 36% kobiet oraz 32% panów. Są jednak ankietowani, którzy prezent zatrzymali tylko na wypadek gdyby odwiedziła ich osoba, która im go ofiarowała. Uwaga, nietrafiony prezent staje się prezentem przechodnim. Jedna trzecia respondentów oddała prezent innej osobie.

 

Czy sprzedajemy nietrafione prezenty? W teorii tak, w praktyce już niekoniecznie.  Prawie połowa kobiet i ponad 40% mężczyzn uważa, że sprzedaż niechcianego podarunku to dobry pomysł. Im młodszy ankietowany, tym gorzej ocenia taki pomysł. Natomiast ponad połowa użytkowników w kategorii wiekowej 30+ wystawiłaby go na sprzedaż. Jakie mają doświadczenia w tej kwestii? Ostatecznie tylko 9%  zdecydowało się na sprzedaż.

 

Co najbardziej cenimy w Świętach Bożego Narodzenia?

 

Czy warto tak bardzo przejmować się kolejną parą kapci lub za małym sweterkiem? Polacy zapytani o to, co najbardziej lubią w świętach na pierwszym miejscu wskazali czas spędzony z rodziną. Kochamy święta również za atmosferę i czas wolny – od pracy, szkoły i codziennego zgiełku. Lubimy nasze świąteczne tradycje, im starsi respondenci, tym więcej wskazań na spotkania wigilijne. A prezenty? Znalazły się dopiero na samym końcu listy.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.