Rynek pracy zaczął się regenerować
Przybywa ofert zatrudnienia
Po 16 miesiącach rynek pracy wreszcie zaczął się regenerować. Październik był pierwszym miesiącem od niespełna półtora roku, w którym liczba ofert pracy w ujęciu rok do roku zaczęła rosnąć. O ile wzrost wyniósł optymistyczne 7 proc., o tyle aktywność pracodawców nadal pozostaje niższa względem jesieni 2021 roku (-4 proc.).
Również sezonowo październik wypadł bardzo solidnie. - Zazwyczaj ten miesiąc notuje około 10-proc. spadek względem września. W tym roku był wyraźnie mniejszy i wyniósł tylko -2 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Deflacja producencka, jednocyfrowe odczyty inflacji konsumenckiej, dwie obniżki stóp procentowych mogą być przesłankami do tego, dlaczego pracodawcy zwiększyli swoją aktywność rekrutacyjną w ujęciu rok do roku - wylicza Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX Praca.
Prace fizyczne już na plusie. Gray collar jeszcze czeka
Można mieć wrażenie, że na poprawę nastrojów gospodarczych czekali zwłaszcza pracodawcy z segmentu blue collar. To oni walnie przyczynili się do wzrostu liczby ogłoszeń o pracę. W sumie aż ⅔ kategorii w OLX Praca było na plusie w ujęciu rok do roku. Największe przyrosty widoczne są w branżach HoReCa (hotelarstwo +8 proc., gastronomia +13 proc.), logistyce (prace magazynowe + 16% vs. +1% we wrześniu), a także w retailu (wykładanie i ekspozycja towaru +6%).
Z rezerwą do rynkowych nastrojów podchodzą jeszcze pracodawcy w segmencie grey collar. Ich zachowawcze podejście widoczne jest m.in. w kategorii obsługa klienta i call center (-16 proc. w ujęciu rok do roku). Podobnie, bo od 13 miesięcy spadki liczby ofert widoczne są w finansach i księgowości, jednak październik przyniósł wyhamowanie z -15 proc. jeszcze we wrześniu do -6 proc. Ograniczona chłonność w branży IT utrzymuje się natomiast od 15 miesięcy, w minionym miesiącu zanotowała najmocniejszy spadek, aż o ⅓ ofert względem tego samego okresu rok temu.
Liczba kandydatów nadal rośnie. Polacy wciąż szukają pracy dodatkowej
Pomimo poprawy wskaźników koniunktury raportowanych przez GUS, nie spada liczba aplikacji o pracę i dalej widoczne jest spore zainteresowanie kandydatów znalezieniem zarówno nowego, jak i dodatkowego zajęcia. Poszukujących pracy dorywczej przybyło o 3 proc. w ujęciu rok do roku oraz o 5 proc. miesiąc do miesiąca. Na biurkach rekruterów pojawiło się o 11 proc. więcej aplikacji (rdr), a w ujęciu nominalnym liczba ta przekroczyła 1.2 miliona. Blisko co 3 aplikacja złożona w październiku dotyczyła pracy dodatkowej lub sezonowej.
Najwięcej ofert pracy dodatkowej znaleźć można jako pracownik sklepu lub w gastronomii - w październiku dostępnych było blisko 9 tysięcy miejsc pracy w niepełnym wymiarze godzin. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych dwóch kategorii pracodawcy najczęściej oferują zatrudnienie pełnoetatowe (ponad 80 proc. wszystkich ogłoszeń). Z kolei zdecydowanie chętniej taką formą współpracy charakteryzują się takie branże jak Edukacja, Sprzątanie, Opieka, w których nawet połowa ofert przewiduje zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin.
Najpopularniejsze ogłoszenia o pracę w październiku
- Ankieter (kategoria Badania i rozwój) - 3.6 tys. odpowiedzi (płatne ankiety, zdalne wypełnianie ankiet, praca zdalna)
- Copywriter (kategoria Marketing i PR) - 2.8 tys. odpowiedzi (tworzenie opisów produktów w sklepie internetowym z odzieżą)
- Tester aplikacji i stron (kategoria IT / Telekomunikacja) - 2.1 tys. odpowiedzi