Czwartek 11 Maja 2017

Rower z drugiej ręki - jaki kupimy i za ile?

Choć w tym roku wiosna nie rozpieszcza nikogo, rowerzyści nie dają za wygraną. Na początku sezonu zapytaliśmy użytkowników OLX.pl m.in. o to, jakie rowery wybierają najchętniej, jakimi kryteriami kierują się podczas zakupu i... czym w ogóle jest dla nich rower.Na pytania zadane przez nas w ankiecie odpowiedziało 1023 amatorów jazdy na dwóch kółkach.

 

Wśród ankietowanych aż 81,4 proc. stanowili mężczyźni, a zaledwie 18,96 panie. - W praktyce panowie aż takiej przewagi z pewnością nie mają, choć rzeczywiście na szosach i bezdrożach to oni stanowią większość. Samotnie jeżdżące kobiety to poza miastem wciąż rzadki widok, najczęściej podróżują właśnie w asyście partnera - zauważa Aleksander Karwowski, 32-letni rowerzysta, pasjonat i promotor dwóch kółek.

 

 

Podobnie jak większość (45,55 proc.) naszych respondentów, Aleksander wsiada na rower kilka razy w tygodniu, traktując przejażdżkę w kategoriach sportowych (tak jak 33,63 proc. ankietowanych). Kilka razy w miesiącu rower jest też dla niego kompanem wycieczek krajobrazowych. W ten sam sposób jednoślad traktuje 22,85 proc. badanych. Drugą pod względem wielkości grupę stanowią ci, którzy jednośladem poruszają się codziennie (33,63 proc. respondentów).

 

 

Badani przez nas użytkownicy OLX.pl na dwa kółka najchętniej wsiadają w codziennej odzieży, sportowym stroju lub sięgają po odzież dedykowaną rowerzystom. Równie ważne jak wygoda jest dla nich bezpieczeństwo. Ponad 27 proc. ankietowanych wskazało, że na rower zakłada kask. Tyle samo - okulary ochronne.

 

Skoro wiemy już dokąd i w czym jeżdżą ankietowani, pora zapytać, czym się właściwie poruszają!

 

Najchętniej poszukiwany był rower górski (36,32 proc.). Na drugim miejscu znalazł się rower trekkingowy (22,11 proc.), a na trzecim - miejski z wynikiem 25,66 proc. Te dane nie zaskakują Aleksandra Karwowskiego. - Rower górski jest uniwersalny: do miasta, za miasto, do lasu i na szosę. Lider niekwestionowany! Trekkingowy daje radę za miastem, jednak w lesie nie zawsze sobie poradzi. Miejski oprócz oczywistego przeznaczenia sprawdzi się na krótkich wypadach za miasto, ale tylko po asfalcie. Nie mamy co na niego liczyć na szutrze, czy piasku - tłumaczy i dodaje: Oczywiście rynek rowerów miejskich i trekkingowych będzie się rozrastał wraz z rozwojem ekonomicznym i rozbudową infrastruktury rowerowej. Dziś samo posiadanie dwóch rowerów nie jest już wyzwaniem. Sam mam MTB i miejski, ale tego drugiego używam bardzo rzadko ze względu na brak bezpiecznych miejsc do parkowania, co na szczęście powoli się zmienia.Ankietowani najczęściej szukali w serwisie OLX.pl rowerów używanych (65,79 proc.). - Tu warto zwrócić uwagę na stan techniczny - przypomina Aleksander Karwowski. - Łańcuch, przekładnie, łożyska, piasty mają swoją żywotność, warto więc zapytać o przebieg i o to, jak wcześniej dbano o pojazd, by wiosnę zamiast w warsztacie móc spędzić na siodełku.

 

Na ten aspekt nasi respondenci byli szczególnie uczuleni, bo głównym kryterium przy wyborze jednośladu był właśnie stan techniczny istotny dla aż 64,87 proc. ankietowanych. Ważną rolę odgrywały też takie czynniki jak osprzęt, wygląd i design, funkcjonalność, czy wreszcie cena (istotna dla ponad 60 proc.). Najwięcej, bo 23 proc. osób, jest gotowych zapłacić za rower od 501 do 1000 zł. Zbliżone wyniki osiągnęły kwoty do 300 zł i od 301 do 500 zł.

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o firmie

OLX to największy w Polsce serwis ogłoszeń lokalnych. Miesięcznie odwiedza go średnio 12 mln użytkowników (real users, PBI/Gemius, styczeń 2016), a ponad połowa z nich korzysta z niego na urządzeniach mobilnych. Serwis oferuje publikację ofert w kategoriach: Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy.