Razem wyprodukowaliśmy o 253 miliony kg mniej!

W 2020 roku kupujący używaną elektronikę, samochody, ubrania i książki użytkownicy OLXa wpłynęli na zmniejszenie ilości wygenerowanych odpadów o 253 miliony kilogramów. To tyle, ile w ciągu roku produkują wszyscy mieszkańcy Krakowa. Z okazji Światowego Dnia Ziemi przedstawiamy raport "Pozytywny wpływ. Grupa OLX i środowisko".

W grudniu 2019 roku naukowcy alarmowali, że masa wszystkich rzeczy wytworzonych przez człowieka jest większa, niż cała ziemska biomasa, czyli wszystkie rośliny i zwierzęta żyjące na planecie. Według szacunków to, co jako ludzkość zbudowaliśmy i wyprodukowaliśmy za pomocą tworzyw sztucznych, betonu czy szkła ma już masę 1,1 teratony (1 100 000 000 000 ton).

Zachowania konsumenckie mają wpływ na środowisko. Nieodnawialne zasoby naturalne oszczędzamy decydując się m.in na kupno używanych przedmiotów, zamiast nowych.

Platformy Grupy OLX działające na całym świecie umożliwiają kupowanie, sprzedawanie i wymianę produktów z drugiej ręki. Każda taka decyzja wydłuża żywotność produktu, a co za tym idzie, odsuwa w czasie konieczność stworzenia nowego.  

Raport "Pozytywny wpływ. Grupa OLX i środowisko" analizuje potencjalne korzyści dla środowiska naturalnego wynikające z włączenia rzeczy do ponownego użytku (re-use) za pośrednictwem platform spółki w ujęciu globalnym i lokalnym. 

Jak wynika z danych, w 2020 roku za pośrednictwem platform Grupy OLX działających na 20 rynkach* drugie życie otrzymało  ponad 40 milionów przedmiotów, których produkcja w istotny sposób wpływa na środowisko naturalne (samochody, motocykle, elektronika, odzież czy książki).

Przedstawione w raporcie dane pochodzą z rynków, na których operują serwisy Grupy OLX. Należący do nich serwis OLX Polska również ma swój udział w tych danych.

Szacunkowe oszczędności dla środowiska spowodowane wprowadzeniem a pośrednictwem polskiego OLXa w 2020 roku do ponownego obiegu elektroniki, odzieży, pojazdów i książek przedstawiono poniżej.

  • O 253 miliony kg mniej wygenerowanych odpadów. To tyle, ile bytowych śmieci rocznie produkuje Kraków!  

  • 1,9 miliona ton wyprodukowanego CO2 mniej, to blisko 7 proc. miesięcznej emisji CO2 Polski.

  • Zaoszczędzone 21 milionów m3 wody. To tyle, ile 2,1 milionów polskich rodzin zużywa w skali miesiąca!

Największe oszczędności generuje produkcja elektroniki i pojazdów.  Wprowadzone do ponownego użytku w Polsce smartfony, laptopy i tablety pozwoliły wygenerować o 53 tony dwutlenku węgla mniej i zużyć blisko 1 mln m3 mniej wody. Absolutne rekordy bije za to segment pojazdów, których odsprzedanie, zamiast złomowania pozwoliło w 2020 roku wyemitować do atmosfery aż o 1,8 mln ton CO2 mniej.

Jak podają badania, Polacy co roku wyrzucają ze swoich szaf 2,5 miliona ton odzieży. Tymczasem tylko w 2020 roku dzięki serwisowi OLX dano nowe życie ponad 600 tysiącom części garderoby! Zamiast trafić na śmietnik zyskały nowych właścicieli i w ten sposób pozwoliły wygenerować blisko 200 ton odpadów mniej. To również oszczędność blisko 650 tys. m3 wody, potrzebnej do wyprodukowania nowych ubrań. 

Serwis OLX odwiedza w miesiącu 13 mln osób, a więc w praktyce korzysta z niego co trzeci Polak.

W skali globalnej zakupy przedmiotów przez platformy Grupy OLX pozwoliły:

  • wyprodukować o 5,5 miliarda kg odpadów mniej,

  • zaoszczędzić ponad 842 miliony GJ energii, 

  • zużyć około 481 milionów m3 wody mniej, 

  • zmniejszyć emisję CO2 o 59 milionów ton.

 

*  Mowa o rynkach, na których operują serwisy Grupy OLX: Bułgarii, Chile, Kolumbii, Ekwadorze, Indiach, Indonezji, Kazachstanie, Meksyku, Polsce, Peru, Portugalii, Rumunii, Rosji, RPA, Turcji, Ukrainie, Uzbekistanie, Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Bośni i Hercegowinie.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.