Radzimy jak wyjechać na ferie zimowe za niewielkie pieniądze

Slalom w dół stoku, bitwy na śnieżki i długo oczekiwana eksploatacja zimowego sprzętu - tej zimy wszystko to jest możliwe dzięki rekordowym opadom śniegu. Jak najlepiej skorzystać z tej szansy na białe szaleństwo?

Podczas zimowych ferii oczywistym wyborem są góry. Zanim jednak rozpoczniemy szusowanie, warto zadbać o nocleg. Jak wynika z danych serwisu ogłoszeniowego OLX ceny we wszystkich ośrodkach są podobne. Za nocleg na kwaterze (bez wyżywienia i z reguły ze wspólną łazienką) zapłacić trzeba średnio 50 zł od osoby. Są również oferty za 40 zł. Za wynajem apartamentu zapłacimy ok. 200 zł za noc.

Korzystając z danych serwisu OLX w kategorii Noclegi sprawdziliśmy, gdzie jeszcze dostępne są wolne miejsca. Największy wybór miejsc noclegowych jest nadal w Zakopanem. Użytkownicy serwisu OLX mogą wybierać spośród ponad 4 tys. ogłoszeń. Szklarska Poręba i Karpacz mają po ok. 350 ofert. Białka Tatrzańska ma w ofercie niecałe 200 propozycji.

Jak kupić używane narty?

Zabezpieczenie noclegu to podstawa. Następnym krokiem będzie kwestia zakupu sprzętu do zimowego szaleństwa. Niestety inwestycja w nowy może się okazać wydatkiem rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Oczywiście im mniejsze doświadczenie i wymagania kupującego, tym mniejszy potencjalny nakład finansowy. Jeśli więc nie uprawiamy zimowych dyscyplin wyczynowo, rozsądnie będzie sprawdzić oferty sprzętu używanego, który może okazać się nawet o 60 proc. tańszy od tego prosto ze sklepu. W okresie zimowym w serwisie OLX można wybierać spośród ponad 110 tys. ogłoszeń dotyczących zarówno sprzętu sportowego jak i specjalistycznej odzieży.

Jak kupić dobre narty? Przy wyborze upewnijmy się, że końcówki nie odstają od siebie, a sprzęt nie ma mechanicznych uszkodzeń i spękań. Widoczne zużycie wierzchniej warstwy i szaty graficznej jest mało istotne. Najważniejsze to stan ślizgów i krawędzi, a także wiązań.  - Szukając mniej zużytej narty warto wybierać oferty od osób prywatnych, a nie z posezonowej wyprzedaży w szkółce narciarskiej - poleca instruktor sportów zimowych Grzegorz Jachowicz. - Szczególnie dziecięce narty będą zazwyczaj użytkowane tylko przez jeden, góra dwa sezony.

 

 Rozsądnie będzie sprawdzić oferty sprzętu używanego, który może okazać się nawet o 60 proc. tańszy od nowego.

 

Na pewno nie należy kupować nart zniszczonych, szczególnie w obrębie krawędzi. Są to uszkodzenia często nie do naprawienia i uniemożliwiają poprawne użytkowanie sprzętu.

- Dla osób wyjeżdzających na narty raz do roku zakup używanych nart to zdecydowanie ekonomicznie najrozsądniejsze rozwiązanie. Szczególnie taką strategię polecam wszystkim rodzicom. Dzieci tak szybko rosną, że co roku, góra co dwa lata trzeba im kupować kolejne dłuższe narty. Sam mam sześcioletnią córkę, której właśnie kupiłem drugą parę używanych nart - tłumaczy instruktor sportów zimowych, Grzegorz Jachowicz. I dodaje: Uczącym się nie potrzeba drogiego sprzętu z rozwiązaniami technologicznymi, których i tak nie potrafią wykorzystać.

Przelicznik jest prosty. Koszt wynajmu sprzętu narciarskiego dla dzieci to średnio 180 zł na 6 dni. Za 210 zł w serwisie OLX możemy kupić komplet - narty, buty i kijki. Jeśli wyjeżdżamy więcej niż raz na sezon, wypożyczanie sprzętu zwyczajnie się nie opłaca. Na OLX.pl znajdziemy dobre używane narty poniżej 150 zł.

- Kupowanie używanego sprzętu do sportów zimowych to rada nie tylko dla rodziców dzieci chcących się nauczyć jazdy, i nie tylko osób początkujących. Bardzo dobre, profesjonalne a nawet zawodnicze narty można kupić używane w bardzo dobry stanie w o wiele niższej cenie od nowych odpowiedników - tłumaczy Grzegorz Jachowicz. - Technologia nart nie zmieniła się znacząco od początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy upowszechniły się narty carvingowe, dobry rozwiązaniem będzie więc kupienie sprzętu sprzed paru sezonów.

Tym, którzy pragną z białym szaleństwem związać się na dłużej, nasz ekspert wskazuje jeszcze jedną korzyść. Benefitem zakupu tańszych nart używanych jest możliwość częstszej wymiany sprzętu i przetestowania kilku modeli, zanim dopasujemy pod siebie preferowaną nartę. Można też na początku nauki kupić łatwiejsze w użyciu narty o krótszym promieniu skrętu, a następnie wymieniać ją na coraz twardszą i dłuższą w miarę postępu w nauce.

Poszukując okazji w serwisie OLX można natrafić na całe zestawy używanego sprzętu, szczególnie dla dzieci, które szybko wyrastają z butów i spodni. Komplet można mieć już za ok. 400 zł.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.