Poniedziałek 13 Luty 2017

Pracują, ale szukają nowego zatrudnienia - dlaczego? Raport serwisu OLX Praca.

Serwis OLX Praca przygotował ankietę, w której udział wzięli internauci poszukujący ofert zatrudnienia. Okazuje się, że aż 30% z nich to osoby, które mają pracę, ale chciałyby zmienić ją na lepszą. Niesatysfakcjonujące zarobki, brak możliwości rozwoju zawodowego, nieprzyjazna atmosfera - to najważniejsze czynniki motywujące internautów do poszukiwania nowego zatrudnienia. Czego oczekujemy od takiej zmiany?

Wciąż najważniejsze jest dla nas wynagrodzenie (dla 26% badanych to właśnie niewystarczające zarobki są impulsem do rozpoczęcia poszukiwań), ale za nową pracą rozglądamy się nie tylko z powodów finansowych. Druga najczęściej wymieniana przyczyna to brak możliwości rozwoju zawodowego u obecnego pracodawcy. Coraz większe znaczenie mają też dla nas relacje i przyjazna atmosfera w miejscu pracy. Satysfakcję czerpiemy nie tylko z comiesięcznego przelewu na konto, ale też ze stabilności zatrudnienia.

 

Dla użytkowników ważne jest poczucie bezpieczeństwa

 

Nieprzyjazna atmosfera w miejscu zatrudnienia (dla 11% ankietowanych) oraz brak umowy o pracę (dla 10% pytanych) wywołuje u użytkowników serwisu brak poczucia bezpieczeństwa i skłania do szukania nowego pracodawcy. Kolejne czynniki to niewystarczająca stabilność zatrudnienia (7%) a także zbyt duża odległość od miejsca zamieszkania (7%). Do poszukiwania nowej pracy użytkowników skłania również praca po godzinach (6%) oraz brak benefitów (6%). W mniejszym stopniu ankietowani wskazywali na złą reputację pracodawcy (3%), nieterminowe wypłaty (2%) oraz brak polityki prorodzinnej (1%).

 

Co jest najważniejsze przy wyborze nowej pracy?

 

Zapytani o to, na co będą zwracać uwagę przy wyborze nowej pracy ankietowani wskazywali na podobne czynniki - wynagrodzenie, przyjazną atmosferę oraz rodzaj umowy. Co ciekawe, przy wyborze nowego pracodawcy mocno zyskała na znaczeniu terminowość wypłacania pensji (trzeci najczęściej wskazywany czynnik). Wypłata w nowej pracy powinna być nie tylko terminowa, ale i wyższa. O ile? Zdecydowana większość badanych chcących zmienić pracę zarabia obecnie do 2000 złotych netto, a od nowego pracodawcy oczekuje pensji w przedziale od 2001 do 4000 złotych na rękę.

 

Dojazdy do pracy tak, przeprowadzka nie

 

14% użytkowników poszukujących nowego zatrudnienia byłaby skłonna nieznacznie zwiększyć odległość do miejsca pracy. Z kolei 67% ankietowanych niechętnie przeprowadziłaby się w celu podjęcia nowego zatrudnienia. Zdecydowana większość (84%) nie chce dojeżdżać do pracy dalej niż 20 km. Osoby, które mają do pracy mniej niż 5 km są skłonne dojeżdżać trochę dalej niż dotychczas natomiast Ci, którzy mają do pracy ponad 20 km chcieliby skrócić czas przeznaczony na dojazdy.

 

Z umową czy bez?

 

Chcemy pracować na pełen etat - deklaruje to aż 74% obecnie pracujących użytkowników serwisu. 76% chciałoby podpisać umowę o pracę, zaś niewielka grupa (7%) deklaruje możliwość pracy “na czarno”. To głównie panowie (57%), przedstawiciele najmłodszej grupy wiekowej (18-24 lat) oraz osoby z wykształceniem średnim.

 

Kobiety vs mężczyźni przy wyborze nowej pracy

 

Mężczyźni poszukujący nowej pracy oczekują przede wszystkim wysokiego wynagrodzenia (21%). Kobiety zaś w nowej pracy bardziej ceniły by przyjazną atmosferę (19%). Mężczyźni dużo większą uwagę przywiązują do formalnych kwestii takich jak terminowe wypłaty (12%) oraz rodzaj umowy (11%). Dla kobiet natomiast ważniejsze są elastyczne godziny pracy (4%), które pozwolą na łączenie pracy z macierzyństwem.Tab.1. Co jest najważniejsze w wyborze nowej pracy - kobiety vs mężczyźni.

Kobiety

Mężczyźni

możliwość powrotu po urlopie macierzyńskim
1%
polityka prorodzinna
1%
benefity
1%
benefity
1%
nie zostawanie "po godzinach"
2%
możliwości dojazdu do miejsca pracy
3%
możliwości dojazdu do miejsca pracy
2%
dobra reputacja pracodawcy
3%
możliwości rozwoju zawodowego
5%
nie zostawanie "po godzinach"
3%
terminowe wypłaty
10%
elastyczne godziny pracy
4%
stabilność zatrudnienia
10%
możliwości rozwoju zawodowego
8%
rodzaj umowy
10%
stabilność zatrudnienia
9%
mała odległość od miejsca zamieszkania
12%
mała odległość od miejsca zamieszkania
10%
elastyczne godziny pracy
13%
rodzaj umowy
11%
wysokie wynagrodzenie
15%
terminowe wypłaty
12%
przyjazna atmosfera w pracy
19%
przyjazna atmosfera w pracy
14%
 
wysokie wynagrodzenie
21%

Źródło: Statystyki OLX.

 

_________________________

Ankieta została przeprowadzona w serwisie OLX Praca w październiku 2016 roku. Wzięło w niej udział 3651 osób.

 

Autor: Natalia Syguła

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o firmie

OLX to największy w Polsce serwis ogłoszeń lokalnych. Miesięcznie odwiedza go średnio 12 mln użytkowników (real users, PBI/Gemius, styczeń 2016), a ponad połowa z nich korzysta z niego na urządzeniach mobilnych. Serwis oferuje publikację ofert w kategoriach: Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy.