Praca przy zbiorach. Trudny szczyt sezonu

Praca sezonowa czeka na pracowników w całej Europie, a wolnych miejsc jest więcej niż rąk do pracy. Jak wynika z danych serwisu OLX, szczyt zapotrzebowania na pracowników sezonowych przypada na czerwiec. To właśnie wtedy można wybierać spośród największej ilości ogłoszeń. Królują oferty tymczasowego zatrudnienia za granicą.

Najwięcej ogłoszeń o pracy sezonowej dotyczy zbiorów owoców i uprawy kwiatów. Najpopularniejsze kierunki to Niemcy, Belgia, Holandia. Dalej kraje skandynawskie i Wielka Brytania. Łącznie kierunki te stanowią ok. 80 proc. wszystkich ogłoszeń o pracy sezonowej za granicą zamieszczonych w OLX Praca.

 

Jak wynika ze statystyk OLX, w stosunku do ubiegłego roku spadła liczba ogłoszeń o pracy za granicą. W 2017 roku w sezonie można było wybierać spośród niemal 1500 ogłoszeń. W tym roku jest ich szacunkowo o 500 mniej.

 

Z danych serwisu wynika też, że spada zainteresowanie takim rodzajem zatrudnienia. W ubiegłym roku na jedną ofertę pracy sezonowej odpowiadano średnio 108 razy. W tym roku aplikacji na jedno ogłoszenie jest średnio 80.

 

Co zaskakujące, to już nie nie stawka godzinowa wpływa na liczbę odpowiedzi, ale dodatkowe informacje zawarte w ofercie. Wielu pracodawców uwzględnia zapewnia pracownikom sezonowym zakwaterowanie, z możliwością skorzystania z kuchni oraz opłaca dojazd do miejsca pracy. To na te oferty chętniej odpowiadają potencjalni pracownicy.

 

W serwisie zajęcia na lato można szukać zarówno w podkategorii "praca dodatkowa/sezonowa" jak i "praca za granicą".

 

Ile tak naprawdę można zarobić? Oto przykładowe oferty pracy sezonowej, stawki godzinowe brutto:

  • Zbierając pomidory w Holandii można zarobić do 40zł/h

  • Praca przy zbiorze truskawek w Szkocji to zarobek do 100zł/h

  • Pakowanie warzyw i owoców w Holandii - stawka 45zł/h

  • Zbiór truskawek w Szwecji to szansa na zarobienie do 80zł/h

  • Belgia - praca przy zbiorach - 40zł/h

Więcej o OLX.pl

OLX to najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Już 70 procent użytkowników korzysta z serwisu za pośrednictwem telefonu, wybierając aplikację lub wersję mobilną. Dodają ogłoszenia w takich kategoriach, jak Praca, Dom i Ogród, Motoryzacja, Nieruchomości, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Średnio pojawia się ich aż 130 tys. dziennie!

W grudniu 2018 roku z serwisu skorzystało 13,5 mln użytkowników, którzy wygenerowali 6,5 mld odsłon (PBI/Gemius).

OLX.pl