Poniedziałek 12 Czerwca 2017

PRACA NA WAKACJE: Raport Lato 2017

Dla jednych sezon wakacyjny to czas odpoczynku od nauki. Dla innych - okazja do podreperowania budżetu. Ci drudzy zamiast leżeć na plaży albo wędrować po górach, podejmą się dodatkowego, letniego zajęcia. Przyjrzeliśmy się ich preferencjom i wyborom. Jak i gdzie jej szukają, ile chcą zarobić i na co wydać?

W ciągu roku szkolnego lub akademickiego pomaga im rodzina (40,5 proc. ankietowanych). Ci, którzy mogą, podejmują się prac dorywczych (15 proc.) lub na etacie (14 proc.). Zaledwie co dwudziesty czwarty ma stypendium, a 0,3 proc. wspiera się kredytem studenckim. Nic dziwnego, że spora część studentów i absolwentów szkół ponadgimnazjalnych planuje podjąć w wakacje pracę zarobkową.

 

Jeśli już pracować, to najlepiej w pobliżu domu. W miejscu zamieszkania lub w jego najbliższej okolicy wakacyjnego zajęcia szuka aż 78 proc. badanych. Co siódmy nie dba o lokalizację. Co ciekawe, więcej poszukujących deklaruje chęć wyjazdu do pracy za granicę (ok. 5 proc.ok.), niż do innej części Polski (3 proc.).

 

Tym, którzy w sezonie letnim decydują się na pracę za granicą eksperci nieustannie przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. - Koniecznie trzeba mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która refunduje najbardziej podstawowe usługi medyczne ratujące zdrowie i życie. Działa ona na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz EFTY - przypomina Magdalena Kajzer z portalu rankomat.pl. - Nie pokrywa jednak wielu innych zabiegów i kosztów leczenia, dlatego przyda się także ochrona na wypadek następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, ubezpieczyciele gwarantują też pomoc w razie kradzieży czy problemów za granicą - dodaje.

 

Motywacja, zarobki i wydatki

Główną i zarazem dość oczywistą motywacją osób podejmujących pracę wakacyjną jest chęć zarobienia pieniędzy (82 proc. pytanych). Marginalne znaczenie mają natomiast aspekty, które w powszechnej opinii są istotne dla młodych ludzi. Okazja do zrealizowania stażu zawodowego to powód do podjęcia pracy wakacyjnej dla niecałych 9 proc. badanych, a chęć połączenia pracy ze zwiedzaniem nowych miejsc - dla 4 proc.

 

Ponad ¼ decydujących się na pracę w wakacje oczekuje miesięcznych zarobków w wysokości między 1 501 a 2 000 zł. Minimalnie ustępuje im grupa, której oczekiwania finansowe kształtują się w granicach 2 001-3 000 zł, a niecałe 13 proc. spodziewa się zasilić kieszeń kwotą od 1 001 do 1 500 zł.

  

Zarobione pieniądze przeznaczone zostaną głównie na konkretne wydatki, takie jak sprzęt elektroniczny, czy samochód. Aż 44 proc. badanych wie, że na te właśnie cele przeznaczy zarobione środki jeszcze przed podjęciem pracy. Blisko 20 proc. uchyliło się od odpowiedzi na pytanie dotyczące wydatków. W niemal równym stopniu, co na edukację (podręczniki, kursy doszkalające) respondenci zamierzają wydać pieniądze na wyjazdy wakacyjne (ok. 10 proc.).

 

 Pierwszy raz?

Na pytanie “Czy w poprzednich latach szukałeś już pracy na wakacje?” 60 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Wśród osób, które wcześniej podejmowały się letnich zajęć aż 43 proc. będzie pracować dodatkowo drugi lub trzeci raz. Więcej niż 5 razy sezon letni na pracy spędziło 17 proc. badanych, a 4 lub 5 razy w wakacje pracowało 13,5 proc. respondentów. Jedną pracę wakacyjną ma za sobą ¼ pytanych.

 

 Z uwagi na sezonowość i rosnącą w miesiącach letnich podaż, pracy tymczasowej szuka się na krótko przed wakacjami. Pod koniec maja za poszukiwania zabiera się ćwierć respondentów, na początku czerwca zaś - 30 proc. Początek maja to dobra okazja do rozglądania się za pracą dla aż 18 proc.  badanych.

Najpopularniejsze jest szukanie zajęcia na własną rękę (83 proc.). Pozostali chętniej niż z dziewczyną albo chłopakiem (4,5 proc.) pracę podejmą ze znajomymi (9 proc.), a zaledwie 2 proc. mile widziałoby towarzystwo… rodzeństwa.

 

Gdzie się szuka pracy na lato?

Największy odsetek respondentów szuka pracy za pośrednictwem serwisu OLX. Na drugim miejscu znalazł się serwis pracuj.pl. Na trzecim Facebook, co może być zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nie jest to strona dedykowana ogłoszeniom. Na czwartym są poszukiwania poza internetem, a na piątym serwis praca.gratka.pl.

 

Demografia:

Badanie przeprowadzono na grupie 1252 respondentów na stronie olx.pl wśród użytkowników poszukujących ogłoszeń w kategorii Praca w okresie od 2 do 5 czerwca. Grupę wiekową w przedziale do 18 lat stanowiło 8% ankietowanych, osoby w wieku 18-24 to 55%, grupę 25-30 stanowiło 13%, 11% to respondenci w wieku 31-40, pozostali - 13%. Wśród ankietowanych było 51% kobiet i 49% mężczyzn.

 

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Pliki do pobrania

Ilustracje

Informacje o firmie

OLX to największy w Polsce serwis ogłoszeń lokalnych. Miesięcznie odwiedza go średnio 12 mln użytkowników (real users, PBI/Gemius, styczeń 2016), a ponad połowa z nich korzysta z niego na urządzeniach mobilnych. Serwis oferuje publikację ofert w kategoriach: Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy.