Polacy na wakacjach. Hity lata 2017

Ponad połowa Polaków w tym roku wybiera się na urlop. Aż 76,24 proc. z nich spędzi go w kraju. Absolutne hity tegorocznych wakacji to Zakopane i Trójmiasto.

Już nie tylko zimową, ale również letnią stolicą Polski może ogłosić się Zakopane. W tym roku wakacje zamierza spędzić tam aż 7,16 proc. Polaków wybierających się na urlop*. Wygląda więc na to, że kolejny rok z rzędu Tatry przeżywać będą prawdziwe oblężenie. Na drugim miejscu w rankingu wakacyjnych hitów znalazło się Trójmiasto, które odwiedzi aż 6,26 proc. urlopowiczów. Podium zamyka Władysławowo z wynikiem 3,58 proc. 

Wakacje w ogóle wolimy spędzać na północy kraju. Sześć z pierwszej dziesiątki ulubionych wakacyjnych lokalizacji to miejscowości nadmorskie, w tym Władysławowo, Mielno, Łeba, Ustka i Kołobrzeg. Powodzeniem cieszy się też turystyka miejska. Na miejsce letniego wypoczynku wybieramy takie ośrodki jak Kraków, Poznań, Warszawę, czy Lublin.

 

- Rosnąca popularność turystyki krajowej nie zaskakuje. Oczywiście góry i morze zawsze będą hitami letniego sezonu, ale coraz chętniej odwiedzamy także Dolny Śląsk, Podlasie, czy Podkarpacie - zauważa Bartosz Łowigus, pilot wycieczek krajowych i zagranicznych. - To skutek coraz większej zamożności i efekt programu 500+, dzięki któremu coraz więcej Polaków stać na to, by choć tydzień spędzić poza domem - dodaje. - Nie bez wpływu na decyzję o tym, gdzie spędzamy wakacje jest też baza turystyczna, która w Polsce ma coraz lepszy standard. Widać też rosnącą dbałość o potrzeby gości, czy to w hotelach, czy w pensjonatach.

 

Najpopularniejszym okresem wakacyjnym są niezmiennie lipiec i sierpień. W czerwcu, podobnie jak we wrześniu od pracy odpoczywa mniej niż 8 proc. ankietowanych. Znacząco różni się też czas, jaki przeznaczamy na wypoczynek. Niemal połowa ankietowanych pozwala sobie na zaledwie tydzień urlopu poza domem. Na nie więcej niż dwa tygodnie wolnego od pracy weźmie co trzeci Polak. Trzy tygodnie na odpoczynek przeznacza około 10 proc., a niespełna 6 proc. Polaków będzie wypoczywać dłużej niż 3 tygodnie.

 

Zanim jednak rozstawimy parawan na plaży lub ruszymy na górski szlak, trzeba zaplanować nocleg. Jeśli już wypoczywać, to w domku letniskowym. Na taką formę zakwaterowania decyduje się ponad ¼ pytanych. Drugim wyborem jest pensjonat lub hostel (22,69 proc). Trzecim wyborem jest apartament lub mieszkanie na wynajem (17,91 proc.), a na czwartym miejscu znajomi lub rodzina (16,42 proc.). Co zaskakujące, na hotel decyduje się 8,96 proc. ankietowanych, a 7,46 proc. jako miejsce noclegowe wskazuje pole namiotowe.

 

Wzrost liczby ogłoszeń noclegowych widać już od początku lutego. Tylko przez ostatnie 5 miesięcy do serwisu OLX dodawano średnio 145 ofert dziennie. Prym wiodły województwa pomorskie, zachodniopomorskie i małopolskie.

 

Wakacje nieodłącznie wiążą się oczywiście z wydatkami. Jedni na urlopie nie oszczędzają, inni wręcz przeciwnie - planują wersję niskobudżetową. Co trzeci pytany na wypoczynek (wyżywienie, nocleg i rozrywki) zamierza w tym roku wydać nie więcej niż 1000 zł. Niecałe 20 proc. planuje przeznaczyć na urlop do 500 zł, tyle samo wczasowiczów wyda do półtora tysiąca. Wakacje będą kosztować do 2000 zł blisko 15 proc. urlopowiczów, a więcej niż 2500 zł wyda co dziesiąty ankietowany.

 

*   Badanie przeprowadzono na grupie 1076 użytkownikach serwisu OLX w pierwszym tygodniu czerwca 2017 roku.
** Dane o ofercie noclegowej w Polsce pochodzą z serwisu OLX. Zostały sporządzone na podstawie oferty w kategorii Noclegi za okres od kwietnia do czerwca 2017 roku.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.