OLX nie dla koronawirusa

OLX nie dla koronawirusa

Serwis od tygodnia moderuje i usuwa ogłoszenia naruszające dobre praktyki i wprowadzające w błąd

Od 24 lutego w serwisach Grupy OLX notujemy wzrastające zainteresowanie produktami pośrednio lub bezpośrednio kojarzonymi z zapobieganiem, leczeniem, czy zwalczaniem koronawirusa. Szczytowe wyniki wyszukań fraz “koronawirus” i “korona wirus” przypadały na 5 i 11 marca i osiągnęły poziom ponad 3 tysięcy dziennie.  

W OLX głęboko wierzymy, że rolą naszych serwisów jest ułatwianie użytkownikom życia na wielu płaszczyznach, również zabezpieczając ich w sytuacji zagrożenia w internecie. Już w piątek 6 marca, zaczęliśmy moderować lub usuwać ogłoszenia, zawierające w treści obietnice wprowadzające użytkowników w błąd lub naruszające dobre obyczaje (np. sugestie, że oferowany produkt jest lekarstwem na koronawirusa), co jest niezgodne z naszym regulaminem (punkt 3.9 oraz punkt 6.6 ppkt. 3 i 5 regulaminu OLX).

Aby uchronić użytkowników przed manipulacjami i fałszywymi obietnicami, od wtorku usuwaliśmy wszystkie ogłoszenia zawierające słowa “koronawirus”, “korona wirus”, “COVID-19” itp., co ogłosiliśmy także na naszym blogu. W momencie, gdy Prezes Rady Ministrów ogłaszał swoją decyzję, takich ogłoszeń na OLX już nie było.

W związku z decyzją Prezesa Rady MInistrów, o której mowa na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w tej chwili trwają prace nad usuwaniem ogłoszeń zawierających produkty określone w załączniku do obwieszczenia, to m.in. żele, płyny do dezynfekcji, rękawice i maseczki. Blokujemy także dodawanie kolejnych ogłoszeń sprzedaży wymienionych w nim produktów. 

Pomimo tego, że publikacja obwieszczenia wywołała sporo dyskusji, wierzymy, że w stanie wyższej konieczności i dbałości o naszych użytkowników, największe serwisy ogłoszeniowe w Polsce, takie jak OLX, powinny stać na straży zasad współżycia społecznego i stanowić przykład dla innych portali, w tym społecznościowych, w których tego typu produkty w dalszym ciągu są dostępne.

Więcej o OLX.pl

OLX to najpopularniejszy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Już 70 procent użytkowników korzysta z serwisu za pośrednictwem telefonu, wybierając aplikację lub wersję mobilną. Dodają ogłoszenia w takich kategoriach, jak Praca, Dom i Ogród, Motoryzacja, Nieruchomości, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy. Średnio pojawia się ich aż 130 tys. dziennie!

W grudniu 2018 roku z serwisu skorzystało 13,5 mln użytkowników, którzy wygenerowali 6,5 mld odsłon (PBI/Gemius).

OLX.pl