Nowy rok akademicki z tańszym wynajmem dla studentów

W wyniku odpływu studentów i pracowników zagranicznych, a także z powodu ograniczonego ruchu turystycznego czy zmniejszonej liczby podróży służbowych wywołanych przez COVID-19, spadło zainteresowanie rynkiem wynajmu w Polsce.

Z danych serwisu OLX widzimy dość wyraźnie, porównując sytuację rynkową do zeszłego roku, że ceny wynajmu w większości dużych miast w Polsce spadły. Od tej reguły są oczywiście wyjątki - w Poznaniu, Szczecinie czy Białymstoku za swoje kilka m2 zapłacimy od 17-45 zł więcej. Podobnie jak w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie średnia cena za wynajem pokoju dla dwóch osób delikatnie wzrosła. Świadczyć to może o tym, że część pracowników wraca z home office, a studenci, czy to uczący się online czy w modelu hybrydowym, będą musieli podjąć lokalnie pracę zarobkową. 

Potencjalni najemcy starający się o pokój w Warszawie czy Wrocławiu w tej chwili zaoszczędzą miesięcznie od 15 - 130zł. Przyjrzeliśmy się także ilości dodawanych ogłoszeń w tych miastach. Największe wzrosty, a także największą liczbę ofert widzimy właśnie w stolicy, gdzie studenci mogą wybierać spośród aż 20 tysięcy ogłoszeń - to ponad 4 tysiące ofert więcej niż w roku 2019.
Poszukujący pokoju jednoosobowego w Gdańsku mogą liczyć na obniżkę cen na poziomie 80 zł. Za to swoje lokum gdańscy studenci mogę wybierać spośród niemal 6 tysięcy ofert zamieszczonych w serwisie OLX.

Jeszcze bardziej potaniały nieruchomości z pokojami dla dwóch osób. W Katowicach spadek cen o 50zł, w Krakowie są to obniżki na poziomie 150 zł - a to już w ujęciu rocznym kwota pozwalająca odłożyć na jakiś wakacyjny wyjazd.
Rekordzistą jest Łódź - tam, średnia cena za wynajem dwuosobowego pokoju spadła o 220 zł to jest, aż 25%! Co ciekawe Łódź jako jedyne duże miasto odnotowała spadek liczby ogłoszeń w porównaniu z rokiem ubiegłym - o ponad 30%. Wyjaśnia to poniekąd powód tak drastycznych obniżek cen wynajmu przez właścicieli mieszkań w tym mieście.

Jak wynika z danych serwisu OLX relacja popytu do podaży nie uległa zmianie w porównaniu do zeszłego roku, a nawet w niektórych miastach popyt nieznacznie wzrósł. To potwierdza średnia ilość odpowiedzi na zamieszczone w serwisie ogłoszenia z ofertą wynajmu na przestrzeni ostatnich miesięcy. 

Przy okazji analizy rynku wynajmu w Polsce OLX przypomina o zachowywaniu zasad bezpieczeństwa podczas poszukiwań mieszkania do wynajęcia. 

- Przestrzegamy przed wpłatą jakichkolwiek zaliczek na poczet rzekomych rezerwacji, czy oglądania mieszkania - mówi Marta Wojciechowska z serwisu OLX - jest to najczęstszy sposób wyłudzania pieniędzy. - Niech alarmującym dla nas będzie jeśli wynajmujący nie podaje numeru telefonu, jest świeżym użytkownikiem lub nalega na kontynuowanie korespondencji poza portalem. 

 

Warszawa 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 37 Kb

Gdynia 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 35 Kb

Poznań 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 38 Kb

Łódź 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 32 Kb

Gdańsk 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 38 Kb

Kraków 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 35 Kb

Wrocław 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 33 Kb

Szczecin 2020 - Ceny mieszkań studenckich.pdf

PDF - 34 Kb

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.