Poniedziałek 23 Styczeń 2017

Jak milenialsi szukają pierwszej pracy? Raport OLX Praca

Serwis OLX Praca przygotował ankietę dla użytkowników poszukujących ofert zatrudnienia w internecie. Najmłodsi ankietowani to grupa wiekowa 18-30 lat - czyli tzw. milenialsi, ktorzy wchodzą właśnie na rynek pracy. Rozglądają się za nią jeszcze w trakcie studiów, są elastyczni jeśli chodzi o formę zatrudnienia, mało skłonni do przeprowadzki, ale gotowi na dłuższe dojazdy do pracy.

Pierwsza praca

 

86 proc. użytkowników poszukujących pierwszej pracy na OLX ma od 18 do 24 lat. Ale są też tacy, którzy rozpoczynają poszukiwania nieco później, mają pomiędzy 25 a 30 lat (stanowią 11 proc. wśród tych, którzy poszukują pierwszej pracy).

 

Prawie połowa osób poszukujących pierwszej pracy wciąż jeszcze studiuje. Jedna trzecia to ci, którzy dopiero po ukończeniu studiów rozpoczynają poszukiwania. Ponad połowa (54 porc.) użytkowników zadeklarowała, że szuka pracy mniej niż 3 miesiące, 27 proc. poszukuje zatrudnienia od 3-6 miesięcy. Co ciekawe, przewagę w grupie osób szukających pierwszej pracy w serwisie mają kobiety (64 proc.)

 

Młodzi są elastyczni

 

Osoby poszukujące pierwszego zatrudnienia są dość elastyczne w kwestii formy zatrudnienia. Najczęściej oczekują umowy o pracę (42%), ale również pracy na umowę zlecenie (22%) oraz umowy o staż (15%). Znaleźli się też ankietowani, którzy deklarują, że nie mają nic przeciwko zatrudnieniu bez umowy (7%).

 

Duża gotowość do dojazdów

 

Najmłodsze pokolenie pracowników woli pracować w swoim mieście. Aż trzy czwarte szukających pierwszej pracy nie jest skłonne do przeprowadzki. Ale za to nie mają nic przeciwko dłuższym dojazdom. 64 proc. pytanych jest w stanie dojeżdżać do siedziby firmy od 5-20 km, a 17 proc. wyraziło gotowość do pokonania odległości od 21-50 km.

 

Pierwsze wynagrodzenie

 

Wiele mówi się o nierealistycznych oczekiwaniach finansowych milenialsów. Tymczasem wyniki ankiety tego nie pokazują. Prawie połowa badanych chciałaby zarabiać od 1500 do 2000 złotych netto, a blisko jedna trzecia oczekuje wypłaty w wysokości od 2000 do 3000 złotych na rękę.

 

 

 

Na co milenialsi zwracają uwagę w ogłoszeniu?

 

 

Poszukiwania pierwszej pracy najczęściej zaczynają się w kategoriach: administracja biurowa, gastronomia oraz kasjer/ekspedient. Lokalizacja jest pierwszym elementem ogłoszenia, na które zwracają uwagę, aż ¾ ankietowanych przyznało, że to najważniejsze kryterium. Kolejne bardzo istotne elementy to wymagania na stanowisku pracy oraz wymiar czasu. Nieco mniej ważny jest rodzaj umowy oraz wynagrodzenie, za to bardziej wartościowe w ogłoszeniu będą informacje o firmie niż wskazanie dodatkowych benefitów.

 

 

 

Tab. 1. Najciekawsze różnice milenialsi vs ogół ankietowanych

 

                                   

 

                                   

                       

                                   

Poszukujący pierwszej

pracy

                       

                                   

Wszyscy ankietowani

                       

                                   

Najbardziej popularne kategorie

                       

                                   

1. Administracja biurowa 

2. Gastronomia  

3. Kasjer/Ekspedient

                       

                                   

1.Administracja biurowa

2. Kurier/Dostawca

3. Produkcja

                       

                                   

Oczekiwana wysokość zarobków

                       

                                   

1500-2000 złotych netto

                       

                                   

2001-3000 złotych netto

                       

                                   

Umowa o pracę – preferowana forma zatrudnienia

                       

                                   

42%

                       

                                   

83%

                       

 

Ankieta została przeprowadzona w serwisie OLX Praca w październiku 2016 roku i wzięło w niej udział 3651 osób.

 

Autor: Natalia Syguła

Udostępnij
Tweetnij

Pobierz jako

Ilustracje

Informacje o firmie

OLX to największy w Polsce serwis ogłoszeń lokalnych. Miesięcznie odwiedza go średnio 12 mln użytkowników (real users, PBI/Gemius, styczeń 2016), a ponad połowa z nich korzysta z niego na urządzeniach mobilnych. Serwis oferuje publikację ofert w kategoriach: Praca, Dom i Ogród, Elektronika, Moda, Rolnictwo, Zwierzęta, Dla Dzieci, Sport i Hobby, Muzyka i Edukacja, Usługi i Firmy.