Listopad minimalnie pod kreską, ale rynek pracy ustabilizował się

Ile można zarobić przy okazji prac świątecznych?

Po niezłym i niosącym oznaki regeneracji rynku pracy październiku, listopad mógł nieco ostudzić nastroje optymistów. Mimo że pierwsze tygodnie zapowiadały utrzymanie trendu wzrostowego, miesiąc zakończył się minimalnie pod kreską w ujęciu rok do roku (-1%). Dynamika ta, równa obserwowanej we wrześniu, pozwala jednak mówić o stabilizacji nastrojów rekrutacyjnych pracodawców w ostatnich miesiącach roku.

- Warto podkreślić, że wyraźne zmniejszenie liczby procesów rekrutacyjnych zwykle obserwowaliśmy dopiero w grudniu, w tym roku nastąpiło kilkanaście dni wcześniej. Można to wiązać ze znacznie wyższą aktywnością pracodawców w październiku, która wyczerpała ograniczone jeszcze zapotrzebowanie na kandydatów - tłumaczy Konrad Grygo, analityk biznesowy OLX Praca. - Natomiast jeśli powiążemy powyższe z pozytywnymi odczytami GUS-u dla sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej, można pokusić się o stwierdzenie, że kolejne miesiące powinny być lepsze w ujęciu rok do roku, zwłaszcza jeśli chodzi o aktywność pracodawców i publikowane przez nich oferty pracy. 

Produkcja przemysłowa koniem pociągowym regeneracji rynku

Kategoria Produkcja utrzymała wzrostowy trend, choć nie tak spektakularny jak jeszcze w październiku, gdy ofert pracy było o 10 proc. więcej rdr. Solidny wynik 3 proc. na plusie względem listopada 2022 potwierdza jednak, że pośród pracodawców zatrudniających największe wolumeny pracowników wyczuwalna jest poprawa nastrojów. 

Październikowa produkcja przemysłowa raportowana przez GUS odnotowała wzrost w ujęciu rdr po raz pierwszy od stycznia 2023, więc za listopad można także oczekiwać pozytywnych dynamik, biorąc pod uwagę większą aktywność rekrutacyjną firm z tego obszaru. Tezie tej wtóruje ostatni odczyt wskaźnika PMI, świadczący o poprawiających się nastrojach w firmach. 

Gray collar nadal w uśpieniu

W listopadzie w ponad połowie podkategorii w OLX Praca liczba dodanych ofert była niższa w ujęciu rdr. Największe spadki przypadły branży IT, w której ubyło aż 22 proc. ogłoszeń o pracę w ujęciu rdr. Jest to nieznaczne pogorszenie w porównaniu do poprzednich miesięcy. Jednocześnie, liczba aplikacji, którą otrzymali pracodawcy z tego obszaru była o 21 proc. wyższa rdr. Warto podkreślić, że podobny spadek procentowy wolumenu ogłoszeń dotyczył także kategorii e-commerce, finanse i rachunkowość, czy HR. Wszystkie wskazane od kilkunastu miesięcy notują gorsze wyniki i nadal oczekują odwrócenia trendu.

Ho, ho... chodź do pracy świątecznej

Październik oraz listopad to dla pracodawców czas poszukiwania pracowników do prac świątecznych. Szczególnie w listopadzie widać było wzmożoną aktywność pracodawców, a wśród najbardziej popularnych zajęć oferowanych w OLX Praca wymienić można: 

  • pracę animatora w hotelu nad morzem,
  • obsługę zamówień internetowych (prace magazynowe, logistyka, sklepy e-commerce), 
  • pracę kelnera podczas okresu świątecznego,
  • wcielenie się w postać św. Mikołaja bądź elfa

Przykładowo, za 8 dni pracy po 6h dziennie w okresie okołoświątecznym, w charakterze animatora dla dzieci zarobić można nawet 1900 zł na rękę, otrzymując przy tym zakwaterowanie, wyżywienie i odpowiednie szkolenie do pracy. Dla porównania, stawki oferowane przy obsłudze zamówień internetowych to zazwyczaj 28-30 zł za godzinę. Zajęcia te przeważnie oferują elastyczne grafiki, pracę w godzinach nocnych lub w weekendy, co może stanowić ciekawą propozycję dla osób pracujących w pełnym wymiarze godzin w tygodniu, a chcących podreperować domowy budżet w okresie świątecznym. 

Zainteresowanie poszukiwaniem pracy niezmiennie wysokie

Pomimo poprawy wskaźników ufności konsumenckiej oraz hamowania inflacji konsumenckiej, kandydaci pozostają aktywni na rynku pracy. Tylko w listopadzie przesłali niespełna 4 miliony aplikacji do pracodawców, a to oznacza wzrost o 14 proc. rdr. To wynik nieco lepszy niż w poprzednich dwóch miesiącach, a warto mieć na uwadze, że w listopadzie zawsze przypada więcej dni wolnych od pracy. 

Nie maleje popularność pracy dodatkowej - w listopadzie osób aplikujących o pracę dodatkową było niespełna 450 tysięcy, co stanowi wzrost o 6 proc. w ujęciu rdr. Kandydaci złożyli nieco ponad 1.1 miliona aplikacji (+16 proc. rdr). 

Zaledwie w co piątej kategorii odnotowano spadki zainteresowania kandydatów, ale w większości przypadków nie przekraczały one wyniku na poziomie -10 proc. Najsłabiej pod tym względem “radzi sobie” kategoria Praca za granicą, co potwierdza spadkową tendencję w rozważaniu emigracji zarobkowej. Niemniej, warto pamiętać, że w listopadzie 2022 wzrost w tej kategorii wyniósł aż 90 proc. rdr, a w ujęciu dwuletnim liczba aplikacji do pracy poza granicami kraju była wyższa o ponad 60 proc. 

Najpopularniejsze ogłoszenia w listopadzie: 

  1. Ankieter (kategoria Badania i Rozwój, praca zdalna) - ponad 3.1 tys. odpowiedzi
  2. Hostessa, roznoszenie ulotek (praca dodatkowa, bez doświadczenia) - ponad 2.1 tys. odpowiedzi
  3. Pracownik biurowy (kategoria Marketing i PR, bez doświadczenia) - ponad 2.1 tys. odpowiedzi

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.