Konsumpcja w czasach pandemii

W ciągu kilku tygodni nasze życie zmieniło się diametralnie. Większość z nas nie chodzi do swojego miejsca pracy - często pracę mamy tam, gdzie aktualnie znajduje się nasz komputer. Życie towarzyskie zastąpiły media społecznościowe. Nie robimy wielu rzeczy, które do tej pory były dla nas normalnością, w dalszym ciągu jednak konsumujemy! Być może odpuściliśmy zakupowe szaleństwa, a sięgamy wyłącznie po to, co jest dla nas potrzebne.

Biuro Reklamy Grupy OLX od zawsze śledzi i bada dynamikę poszczególnych kategorii na OLX, dzięki czemu w szybkim tempie odnajduje panujące na rynku trendy.

Mierzone jest między innymi to, które kategorie nieproporcjonalnie rosną/maleją co do ruchu w przeciągu ostatniego tygodnia. Procenty przedstawione w opracowaniu pokazują dynamikę ruchu w kategoriach liczoną jako porównanie realnych wyników z ostatniego tygodnia do wyników prognozowanych przez model analityczny na podstawie danych za ostatnie 8 tygodni.

Poniżej najważniejsze kategorie oraz podkategorie OLX, które odnotowały największy wzrost dynamiki w okresie 25-31 marca. Jest to jasny sygnał, że są branże i obszary rynku, w których pomimo panującej złej sytuacji, życie w miarę możliwości toczy się dalej. Są też i takie, w których zdecydowanie przyspiesza.

Działka i ogród. Dynamicznie rosnącym segmentem rynku są produkty związane z działką i ogrodem. Z jednej strony nie powinno nas to dziwić, ze względu na budzącą się przyrodę i coraz cieplejsze dni, z drugiej strony należy wspomnieć o toczącej się narodowej kwarantannie i nakazowi spędzania czasu w domach. Prawdziwymi szczęściarzami są ci, którzy posiadają działkę czy ogród - mogą tam spędzać nie tylko ciepłe dni, ale także mieszkać podczas nakazu związanego z pandemią. Swój wzrost notują nie tylko produkty związane z mniejszymi produktami jak oświetlenie ogrodowe, donice czy narzędzia ogrodowe, ale także i te większe z grillem, meblami do ogrodu, altankami, domkami czy ogrodowym placem zabaw, na czele.

Rowery. Tymczasowe zamknięcie orlików, klubów fitness czy nawet siłowni plenerowych spowodowało poszukiwanie alternatyw dla wcześniej uprawianych aktywności fizycznych. Nic dziwnego, że jazda na rowerze, a także przedmioty związane z domowym fitnessem i bieganiem, były najczęstszym przedmiotem poszukiwań.

Produkty dla dzieci. Tak jak wzrost wśród ubrań czy bucików na dzieci jest dla nas, w pewnym sensie ze względu na zmieniającą się porę roku, czymś naturalnym, tak in plus zaskakująca jest  wielkość dynamiki wzrostu na tych produktach. Widoczny jest także znaczny wzrost zainteresowań dziecięcymi zabawkami, na co zapewne przekłada się konieczność spędzania zdecydowanej większości czasu, przez dzieci, w domu.

Praca zdalna. W pierwszym i drugim tygodniu narodowej kwarantanny prym, wśród rosnącej dynamiki poszukiwań, wiodły drukarki i skanery, monitory, laptopy oraz w mniejszym stopniu modemy i routery. Aktualnie zauważalny jest wzrost poszukiwań oprogramowania koniecznego do wykonywania codziennych obowiązków zawodowych oraz ponownie modemów i routerów. Można założyć że ci, którzy nabyli już większy sprzęt niezbędny do pracy zdalnej, teraz poszukują softu niezbędnego do codziennej pracy

Zdrowie. Widoczny jest znaczny, aż 32% wzrost zainteresowania tematyką zdrowotną. Są to produkty ekologiczne często pochodzące od lokalnych rolników, suplementy diety, diety pudełkowe i książki poświęcone zdrowemu odżywianiu i życiu fit. Można zauważyć tutaj korelację pragnienia bycia zdrowym ze wspomnianymi wcześniej poszukiwaniami produktów do domowego fitnessu. 
 

Praca. OLX Praca, będąc liderem rynku ogłoszeń poświęconych pracy, także widzi zmieniający się trend w poszukiwaniu pracowników. Tak jak zawsze najbardziej poszukiwane były osoby na stanowiska przedstawiciel handlowy i pracownik do sklepu (kasjer, sprzedawca, magazynier czy wykładacz towaru) tak teraz popularność zyskała opieka. Mamy tutaj dwa ujęcia potrzeby opieki. Z jednej strony jest to konieczność zaopiekowania się dzieckiem podczas, de facto, normalnego dnia pracy rodzica w formie zdalnej (tu: opiekunka do dziecka), z drugiej strony obserwujemy ogłoszenia z ofertami opieki nad seniorami (tu: opieka nad dorosłym).

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.