Komunia z OLX. Ile trzeba zapłacić za organizację uroczystości?

Odpowiedni strój, buty i dodatki oraz przyjęcie dla najbliższych i opłaty związane z uroczystością religijną to podstawowe koszty, które ponoszą rodzice dzieci komunijnych. Coraz częściej przyjęcie sakramentu jest również pretekstem do spotkania rodzinnego w szerszym gronie, zorganizowania zabaw i atrakcji dla najmłodszych członków rodziny, czy po prostu biesiadowania przy suto zastawionym stole. Ile trzeba zapłacić za komunię?

OLX to największy serwis ogłoszeniowy w Polsce. Wśród wielu ogłoszeniodawców są również ci, którzy oferują catering, obsługę i uatrakcyjnienie przyjęcia komunijnego na wszelkie możliwe sposoby.

Najwięcej ogłoszeń z frazą "komunia" pojawia się w kategoriach "Dla dzieci" oraz "Moda". To tam użytkownicy zaczynają dodawać ogłoszenia o ubraniach komunijnych z początkiem marca (a więc przed "sezonem komunijnym"), a kończą pod koniec maja (a więc po zakończeniu uroczystości w większości parafii).

 

Ubranie i dodatki

Podstawa to odpowiedni strój. Wiele parafii zdecydowało o wprowadzeniu jednolitych, białych alb i zamawia je "hurtowo". Nadal jednak są w Polsce miejsca, gdzie rodzice muszą kupić strój bez pośrednictwa. W serwisie OLX można wybierać spośród około 18 tys. ofert zarówno nowych, jak i używanych strojów.

Koszt samej alby, którą można kupić używaną i w nienagannym stanie w serwisie OLX to od ok. 80 do 180 zł. Większy wydatek poniosą oczywiście rodzice dziewczynek, bo te nawet do prostego stroju chętnie dobierają dodatki.

 

Przykładowy cennik z serwisu OLX w kategorii Usługi:

  • Wianek - od 45 do 85 zł

  • Opaska - od 20 do 45 zł

  • Bransoletka - ok. 15 zł

  • Wianek na kok - 40 zł

  • Rękawiczki - od 15 do 30 zł

  • Torebka - ok 30 zł

  • Pelerynka - ok. 70 zł

  • Ozdoba świecy - ok. 10 zł

Elegancko będą wyglądać również w tym samym zestawie np. butonierka dla taty czy ojca chrzestnego (ok. 5 zł) oraz opaska lub bransoletka dla mamy lub matki chrzestnej (od 15 zł).

 

Miejsce i atrakcje

Organizując przyjęcie należy najpierw zastanowić się, gdzie ugościmy rodzinę i przyjaciół. Coraz popularniejsze jest wynajęcie sali w zamkniętym, wynajętym obiekcie. Jeśli jednak spóźniliśmy się z rezerwacją albo chcemy urządzić przyjęcie po swojemu, warto skorzystać z opcji wynajęcia namiotu. Zadaszenie z powodzeniem może stanąć na naszym ogrodzie. W usługę jego wynajęcia często wliczony jest transport, montaż i demontaż.

Cena najmu uzależniona jest od wielkości namiotu oraz od tego, czy wynajmujemy obiekt wraz z krzesłami i stołami. Za namiot 3x6m zapłacimy średnio ok. 350 zł na terenie dużego miasta. Za duży, o metrażu 5x8m zapłacimy ok 500 zł.

Niezależnie od tego, czy przyjęcie odbędzie się w lokalu, czy w domu, trzeba zapłacić za jedzenie. Catering dla jednej osoby to - w zależności od menu - od 80 zł (dwudaniowy obiad, deser i kawa) do 170 zł (obiad, deser, kolacja, przystawki na zimno).

Coraz popularniejsze stają się też candy bary, czyli dekoracyjne stoły ze słodkimi przekąskami, ciastkami i deserami. Koszt takiej atrakcji to ok 25 zł od osoby.

Jeśli decydujemy się urządzić przyjęcie na własną rękę, w ogrodzie, i mamy wystarczająco dużo miejsca, warto pomyśleć o dodatkowych atrakcjach dla dzieci. Dmuchaną zjeżdżalnię wraz z transportem i montażem wynajmiemy za ok. 300 zł za 4 godziny.

Usługi animatorów, którzy kreatywnie zorganizują czas najmłodszym kosztują ok. 300 zł. Do najpopularniejszych należą malowanie twarzy, modelowanie balonów, zabawy z chustą, czy bańki mydlane w rozmiarze XXL.

W tym sezonie popularne są również ścianki kwiatowe, które świetnie nadadzą się jako tło do zdjęć. Kosz takiego urozmaicenia przyjęcia to od 200 do 350 zł, warto więc zainwestować w usługę gdy sami prowadzimy lokal i chcemy urozmaicić przyjęcie gościom.

Moda na popularne na ślubach reportaże fotograficzne przeniosła się także na komunie. Coraz więcej osób korzysta z takiej usługi. Wynajęcie fotografa, który będzie nam towarzyszył podczas przyjęcia oraz podczas uroczystości w kościele to koszt od 150 do nawet 500 zł.

 

Usługi w jednym miejscu

Serwis OLX przychodzi z pomocą wszystkim tym, którzy planują zorganizować przyjęcie dla gości komunijnych. W kategorii Usługi znajdą oni blisko 4,5 tys. ofert od firm, które specjalizują się w obsłudze tego typu wydarzeń.

- Z najoryginalniejszych propozycji uatrakcyjnienia przyjęcia komunijnego, jakie znajdują się w naszym serwisie można wymienić malowanie portretów gości czy ofertę firmy zajmującej się robieniem lodów tajskich - mówi Paulina Rezmer z serwisu OLX. - Rodzice, którzy sami mają duży sentyment do czasów swojego dzieciństwa mogą też zamówić na przyjęcie dostawcę waty cukrowej czy lemoniady, którą z pewnością chętnie poczęstują się zarówno starsi, jak i młodsi.

Tym, którym odpowiadają bardziej odważne i nowoczesne formy kulinarne, może spodobać się pomysł zaproszenia na przyjęcie… food trucka. - Mamy zamówienia zarówno na komunie, jak i na wesela - przyznaje Kamil Dubiel z firmy The Gray Pork BBQ. - Nasi klienci często decydują się na taką formę cateringu zamiast tradycyjnych przystawek, czy po prostu jako urozmaicenie - tłumaczy. Sam koszt wynajmu food trucka to ok. 200 zł. Do tego należy doliczyć koszty posiłków.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.