Jak remontują Polacy? Raport OLX i Fixly 2023

Rok 2023 to rok zmian dla branży budowlanej, a główną siłą napędowa tej branży są małe firmy remontowo-budowlane. Warto mieć świadomość, że remont stanowi dla większości klientów duże wyzwanie zarówno finansowe, logistyczne, jak i emocjonalne.

Planowanie i marzenie o efektach modernizacji domu czy mieszkania to jeszcze czas pozytywnych emocji, silnych wzruszeń i radości. Etap realizacji remontu kojarzy się już raczej z napięciem, stresem, wyrzeczeniami i obawą o rezultaty. To trudny okres, który ma tendencję do wydłużania się ze względu na nieplanowane wydatki lub przesunięcia w harmonogramie. Dlatego Polki i Polacy dążą do uzyskania informacji o dostawcy usług z jak największej liczby źródeł.

Polacy kupują mniej nieruchomości, ale na pewno sporo remontują. Najsilniejszą motywacją Polaków jest chęć modernizacji i unowocześnienia swoich wnętrz. To powód, dla którego 56% badanych postanowiło zmienić coś w swoich domach oraz mieszkaniach.

Jak wynika z raportu, Polacy najczęściej korzystają z usług hydraulika, elektryka, malarza. Za co trzeci remont w Polsce odpowiadała ekipa budowlana. Na kompleksowy remont całego mieszkania czy domu decyduje się co piąta osoba. Najczęściej remontowanymi pomieszczeniami były kuchnia i salon.

Przeciętna kwota, w której w 2022 roku Polki i Polacy planowali zmieścić się z remontem, wynosiła 25 tys. zł. Rzeczywiste koszty były jednak o 28% wyższe niż planowany budżet i wynosiły 32 tys. zł. ​

 

O raporcie:
OLX i Fixly zleciły opracowanie raportu, który przedstawia wyniki ilościowego badania dotyczącego remontów Polaków przeprowadzonego w okresie 10–20.02.2023 roku. Badanie przeprowadzono za pomocą sondażu internetowego CAWI na próbie 1000 osób zamieszkałych w miastach liczących co najmniej 60 tys. mieszkańców, którzy w 2022 roku zrobili remont w aktualnie zamieszkiwanym domu lub mieszkaniu. Analiza została uzupełniona badaniem jakościowym na próbie 18 osób. Celem badań było przeanalizowanie procesu remontu z perspektywy klientów zamawiających takie usługi.

Jak remontują Polacy? Raport OLX i Fixly

PDF - 16 Mb

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.