Jak milenialsi szukają pierwszej pracy?

Raport OLX Praca

Serwis OLX  przygotował ankietę dla użytkowników odwiedzających kategorię Praca. Najmłodsi ankietowani to grupa wiekowa 18-30 lat - czyli tzw. milenialsi. Wchodzą właśnie na rynek pracy i szukają pierwszego zatrudnienia. Rozglądają się za pracą jeszcze w trakcie studiów, są elastyczni jeśli chodzi o formę zatrudnienia, mało skłonni do przeprowadzki, ale gotowi na dłuższe dojazdy do pracy.

Pierwsza praca

 

86 proc. użytkowników poszukujących pierwszej pracy na OLX ma od 18 do 24 lat. Ale są też tacy, którzy rozpoczynają poszukiwania nieco później, mają pomiędzy 25 a 30 lat (stanowią 11 proc. wśród tych, którzy poszukują pierwszej pracy).

Prawie połowa osób poszukujących pierwszej pracy wciąż jeszcze studiuje. Jedna trzecia to ci, którzy dopiero po ukończeniu studiów rozpoczynają poszukiwania. Ponad połowa (54 proc.) użytkowników zadeklarowała, że szuka pracy krócej niż 3 miesiące, 27 proc. poszukuje zatrudnienia od 3 do 6 miesięcy. Co ciekawe, przewagę w grupie osób szukających pierwszej pracy w serwisie mają kobiety (64 proc.).
 

Młodzi są elastyczni

 

Osoby poszukujące pierwszego zatrudnienia są dość elastyczne w kwestii formy zatrudnienia. Najczęściej oczekują umowy o pracę (42%), ale również pracy na umowę zlecenie (22%) oraz umowy o staż (15%). Znaleźli się też ankietowani, którzy deklarują, że nie mają nic przeciwko zatrudnieniu bez umowy (7%).

 

 

Duża gotowość do dojazdów

 

Najmłodsze pokolenie pracowników woli pracować w swoim mieście. Aż trzy czwarte szukających pierwszej pracy nie jest skłonne do przeprowadzki. Ale za to nie mają nic przeciwko dłuższym dojazdom. 64 proc. pytanych jest w stanie dojeżdżać do siedziby firmy od 5-20 km, a 17 proc. wyraziło gotowość do pokonania odległości od 21-50 km.

 

 

 

 

 

Pierwsze wynagrodzenie

 

Wiele mówi się o nierealistycznych oczekiwaniach finansowych milenialsów. Tymczasem wyniki ankiety tego nie pokazują. Prawie połowa badanych chciałaby zarabiać od 1500 do 2000 złotych netto, a blisko jedna trzecia  oczekuje wypłaty w wysokości od 2000 do 3000 złotych na rękę.

 

 

Na co milenialsi zwracają uwagę w ogłoszeniu?

 

 

Poszukiwania pierwszej pracy najczęściej zaczynają się w kategoriach: administracja biurowa, gastronomia oraz kasjer i ekspedient. Lokalizacja jest elementem ogłoszenia, na które zwracają uwagę, aż ¾ ankietowanych przyznało, że to obowiązkowe kryterium. Kolejne istotne elementy to wymagania na stanowisku pracy oraz wymiar czasu. Dopiero na kolejnych miejscach znajdują się rodzaj umowy, wynagrodzenie, informacje o firmie i dopiero na końcu listy - wskazanie dodatkowych benefitów.

 

Tab. 1. Najciekawsze różnice milenialsi vs ogół ankietowanych

                                   

 

                                   

                       

                                           

Poszukujący pierwszej pracy

                       

                                           

Wszyscy                                                   ankietowani

                       

                                   

Najbardziej popularne kategorie

                       

                                           

1. Administracja biurowa

2. Gastronomia 

3. Kasjer/Ekspedient

                       

                                           

1.Administracja biurowa

2. Kurier/Dostawca

3. Produkcja

                       

                                   

Oczekiwana wysokość zarobków

                       

                                           

1500-2000 złotych netto

                       

                                           

2001-3000 złotych netto

                       

                                   

Umowa o pracę – preferowana forma zatrudnienia

                       

                                           

42%

                       

                                           

83%

                       

 

Źródło: Statystyki OLX
 

Ankieta została przeprowadzona w październiku 2016 roku i wzięło w niej udział 3651 osób.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.