Ile kosztuje mieszkanie dla studenta?

Rok akademicki za pasem. Serwis OLX sprawdził w których miastach pokoje studenckie kosztują najwięcej - w tym roku Wrocław nieznacznie wyprzedził Warszawę. Aż 42 proc. studentów będzie szukać właśnie tego rodzaju lokum, a jedna trzecia ankietowanych przyznaje, że opłaty stanowią połowę ich miesięcznego budżetu.

Studenci zapytani o to, czym kierują się przy wyborze kwatery wskazują kolejno cenę, bliskość uczelni oraz wyposażenie i standard mieszkania. Na czwartym miejscu znalazła się odległość od najbliższego przystanku komunikacji miejskiej, na piątym zaś wielkość mieszkania.

Na co najczęściej pada wybór? Na kilku pokojach razem ze znajomymi chce zamieszkać aż 42% respondentów. Kawalerki lub małego mieszkania w pojedynkę szuka 20% z nich. Na trzecim miejscu znalazło się mieszkanie z rodzicami (15%). Co ciekawe na stancję decyduje się zaledwie 3% ankietowanych, a na akademik - 6%.

Opłata za wynajem to jednak nie koniec wydatków studenta związanych z kosztem utrzymania mieszkania. Średnio na wszystkie opłaty respondenci planują wydać od 501 do 1000 zł. Tak deklaruje aż 50% ankietowanych. Do 1500 zł gotowych jest wydać 14% studentów bądź byłych studentów, a aż 29% liczy na to, że ich budżet zamknie się w 500 zł.

W tym roku najwięcej zapłacą studenci we Wrocławiu i Warszawie, gdzie średnia cena za pokój jednoosobowy wynosi około 760 złotych. Nieco mniej kosztuje taki pokój w Gdańsku - bo 740 złotych. Wynajmujący w Krakowie wydadzą średnio 704 złote, a około 600 złotych zapłaci student w Katowicach i Szczecinie.

Opłaty pochłaniają znaczną część budżetu młodych ludzi. Dla co trzeciej osoby koszty utrzymania mieszkania stanowią 50% wydatków. 22% ankietowanych na utrzymanie mieszkania wydaje do 70% budżetu, a ok. 17% respondentów przeznacza na ten cel 30% miesięcznego budżetu.

Młodzi ludzie decydujący się na wynajem mieszkania deklarują, że w pierwszej kolejności szukają ofert w internecie (80% ankietowanych). Na drugim miejscu są znajomi i rodzina, a na trzecim – uczelnia i akademik. Mieszkania szukają już na kilka miesięcy przed rozpoczęciem roku akademickiego (44% ankietowanych). Na kilka tygodni przed październikiem do poszukiwań przystępuje 34% ankietowanych.

Twierdzą też, że przed podjęciem decyzji wykonują szereg czynności mających na celu sprawdzenie wiarygodności i uczciwości oferty. Na pierwszym miejscu znalazły się osobiste oględziny mieszkania. Czynność tę deklaruje 85% zainteresowanych. Studenci deklarują też, że spisują stan liczników (31%), sporządzają protokół stanu mieszkania(28%) i sprawdzają dane właściciela (28%). Gotowość do sporządzenia umowy najmu deklaruje 20,5%. Aż 10% respondentów nie wykonuje natomiast  żadnej z powyższych czynności czynności.

 

 

Miasto

Średnia cena pokoju 1-os.

 

2017

Średnia cena pokoju 1-os.

 

2016

1

Wrocław

764

717

2

Warszawa

762

754

3

Gdańsk

740

721

4

Kraków

704

710

5

Poznań

642

622

6

Katowice

608

626

7

Szczecin

605

570

*** Dane pochodzą z serwisu OLX. Średnią cenę wyliczono na podstawie ogłoszeń od początku czerwca do 20 sierpnia 2017 roku. Średnie ceny obliczono dla dzielnic z reprezentatywną liczbą ogłoszeń. W ankiecie wzięło udział 1916 osób I przeprowadzona została w serwisie OLX w sierpniu 2017.

 

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.