Aż 20 proc. Ukraińców nie chce wracać do pracy zagranicą

Jak wynika z sondażu serwisu OLX, aż 20 proc. Ukraińców, którzy pracowali za granicą przez długi czas, nie planuje powrotu. Głównym powodem takiej decyzji okazuje się dyskomfort psychiczny odczuwany przy okazji rozłąki z najbliższymi. Motywacją do pozostania w kraju jest też niska pensja - prawie połowa ankietowanych otrzymała mniej niż 1000 USD.

Dlaczego Ukraińcy nie wracają do pracy?

Siostrzany serwis polskiego OLXa, olx.ua, przeprowadził wśród użytkowników kategorii Praca badanie, z którego wynika, że aż 20 proc. Ukraińców nie chce wracać do pracy zagranicą. Większość badanych wcześniej pracowała w Polsce, Rosji i Niemczech. Głównym powodem takiej decyzji okazał się dyskomfort psychiczny związany z przeprowadzką i oddalenie od krewnych (wskazało na niego 40 proc. respondentów). Jak podaje serwis, potrzeby powrotu za granicę do pracy maleje, ponieważ Ukraińcy zaczynają zarabiać podobnie w swojej ojczyźnie.  Kolejne 16 proc. badanych przyznało, że choć nie może narzekać na wysokość pensji, ponosi wysokie koszty utrzymania i wyżywienia. Co piąty ankietowany był rozczarowany pracą za granicą.

Jeśli chodzi o wynagrodzenia, prawie połowa Ukraińców, którzy przyznali nie chcą ponownie wyjeżdżać, otrzymywała za granicę do 1000 USD. Kolejne 18 proc. - do 1200 USD. Tylko 11 proc. osób, które nie planują ponownego wyjazdu, zarabia 2000 USD miesięcznie i więcej.

Jedna czwarta respondentów miała konflikt z pracodawcą i doświadczyła negatywnego nastawienia.

 

Geografia migracji

Główne obszary migracji zarobkowej osób, które zdecydowały się pozostać na Ukrainie, to Polska - 33 proc., Rosja - 35 proc. i Niemcy - 11 proc. Z grupy respondentów, którzy nie chcieli ponownie wyjeżdżać za granicę do pracy, ale mogliby to zrobić ponownie gdyby poprawiła się ich perspektywa materialna, prawie 15 proc. nadal wyjeżdżałoby do pracy w Polsce. Przemawiają za tym dobre płace i bliskie geograficzne sąsiedztwo.

Praca, ale nie w zawodzie

Co drugi Ukrainiec, który wyjechał za granicę i nie chce ponownie wrócić do takiej pracy, nie był zatrudniony w swojej specjalności. Prawie jedna czwarta niezadowolonych respondentów pracowała za granicą w sektorze budowlanym. Drugą najpopularniejszą branżą był transport i logistyka, głównie praca dla kierowców - 17 proc. Top 3 zamykają pracownicy produkcji - 15 proc.

Portret ukraińskiego migranta zarobkowego

Na Ukrainie większość osób mających doświadczenie w pracy za granicą i nie planujących powrotu to mężczyźni z rodzinami (około 70 proc.) w wieku 25–34 lata i 45–54 lata. 7 na 10 pracowników mieszka w miastach. Poziom wykształcenia: 41 proc. respondentów miało pełne wykształcenie wyższe, a 39 proc. - średnie.

Aktualizacje w Twojej skrzynce pocztowej

Klikając "Subskrybuj", potwierdzam, że zapoznałem się z Polityka prywatności i wyrażam na nią zgodę.

Więcej o OLX.pl

Serwis OLX każdego dnia ułatwia dokonywanie dobrych wyborów milionom Polaków. Z naszego serwisu ogłoszeniowego korzysta ponad 12 milionów użytkowników miesięcznie, w praktyce oznacza to więc, że platformy używa co trzeci Polak. To tutaj szukają oni usługodawców i wykonawców, a także produktów niezbędnych w codziennym funkcjonowaniu, takich jak sprzęt elektroniczny, akcesoria domowe i kuchenne, czy meble. To tutaj wybierają spośród ofert nowej pracy, poszukują domu, wynajmują mieszkania, kupują samochody albo... adoptują czworonożnego przyjaciela.